Tunçbilek Belediye Spor

  

Tunçbilek Gençlik spor kulübü ilk olarak Madenciler Mahallesi 8.sokakta bulunan  aile bahçesinde, Mehmet Kaynak Bey’in   önderliğinde,  3530 sayılı Beden Terbiyesi  ve Dernekler  Kanununa  göre   futbol branşı adı altında, 1966 yılında kurularak sportif faaliyetlerine başlamıştır.Kulübün kuruluşundan  sonra kulüp başkanlığı da yapan Mehmet Yılmaz, Mehmet Varak ve Ali Zengin kulübün gelişiminde ve idaresi anlamında önemli katkılar sağlamışlardır. Şu anda PTT  1.ligde mücadele eden Tavşanlı Linyit spor kulübü henüz amatör kümede mücadele ederken  Tunçbilek Gençlik spor kulübüne maddi  imkansızlıkları nedeniyle malzeme yardımında bulunmuş  ve ayni anlamda önemli destek vermişlerdir. Tavşanlı Amatör 1.ve 2. Amatör kümelerinde yıllarca mücadele eden kulübümüz  şampiyonluklar yaşamış ve kulüp tarihine geçecek başarılar almıştır. 1979 yılında Türkiye de  yaşanan siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle kulüp kapanmak zorunda kalmıştır.

1980  ihtilali den sonra Tunçbilek Belediye Başkanı olarak göreve getirilen Çetin Arslançelik,  kapatılan kulübü 1984 yılında tekrar açarak Belediye  olarak her türlü  desteği sağlamış ve günümüze kadar var olmasında başrol oynamıştır.

Kulübümüzün ilk renkleri ana tüzükte belirtilen Yeşil – Siyah  olup,  1986 yılındaki  genel kurulda Başkanlığını  Çetin Arslançelik‘in yaptığı, Mehmet Sertkaya, Alaattin Çintangil, Kenan Alican A.İhsan Ezlen’in  de yönetici olarak yer aldığı  olağan genel kurul toplantısında kulüp renkleri mavi-siyah olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar bu renklerle temsil  etmiştir.  

Kurulduğu yıldan bu yana  futbol  branşında  faaliyet gösteren kulübümüz, Türk sporuna katkıda bulunmaya çalışmış çevre ve belde gençlerinin spora kazandırılmasında katkı sağlamayı hedef seçmiş ve bu doğrultuda başarılı sporcular yetiştirmiştir. Kulüp tarihinde sporculuk ve idarecilik  olarak da hizmetleri bulunan; Muzaffer Çelebi, Çetin Özben, Hasan İstemi, Sarı Metin, İsmet ve Raif Egemen, Taci Yavuz, Sedat …, Mahir Yücel, Mehmet Dural, Erdoğan Ogan, A.İhsan Bakır, Necdet Tezel, Musa Bulan, kaleci Basri, Saçma İbrahim, Metin Özben, Abdullah Usluer, Abdullah Dinçkara, İsmail Yaman, İbrahim Türen, Mehmet Mermer, Adnan Sarıer, Niyazi Özer, Süleyman Usluer, Akif Gököz, Ekrem Benli, Muzaffer Yiğit, Reşat Aydın, Naci Yavuz  ve sporcu kimliği adı altında sayamadığımız ve şükranla andığımız bir çok sporcu   olarak belde  Sporuna olumlu katkılarda bulunmuşlardır. Kulübümüz en parlak dönemini  2007-2008 ve 2011-2012  sezonunda şampiyonluğa ulaşarak deplasmanlı Kütahya süper amatör kümeye yükselmesi ve burada  mücadele ederek beldemizi temsil etmiş olmasıdır. Kulüp başkanı olarak Mutahhar Temel 2001 yılından beri bu görevi başarıyla sürdürmektedir. Kulübümüzün bu yıllardaki başarılı mücadelesi ekmeğini taştan çıkaran yöre halkının sosyal aktivesini ve çehresini değiştirmesine etken olan Belediye Başkanı Mutahhar Temel aynı zamanda Beldemiz mahalleleri olan Demirbilek ve Gürağaç spor’a önemli ayni ve nakdi destekte bulunarak Belediye olarak büyük destek vermektedir.Tunçbilek Belediye spor kulübümüzün beldemizde başarılı olması, gençleri kötü alışkanlıklardan koruması ve spor alışkanlıkları Atatürk‘ün dediği gibi “Ben sporcunu zeki, çevik aynı zamanda iyi ahlaklısını severim” ilkesi Düsturu ile ahlaklı gençlerin spora  kazandırılması  en büyük dileğimizdir.

  
Tunçbilek Belediye Spor’un haftalık maç programlarını takibini aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

            
http://www.kutahyaaskf.org/news.php