Belediye Başkanlarımız

 

Mustafa Şahin


Tunçbilek Belediyesi’nin kurucu başkanıdır. 20 Nisan 1964 Tarihinde Mustafa Şahin’in başkanlığında belediyelik olan belde, bu tarihte; merkez (Küçükilet), Köprübaşı, Madenciler ve Çamaltı olmak üzere dört mahalleden müteşekkildi. 1983 yılında TEAŞ’ın kendi bünyesinde oluşturduğu Işık Sitesi ilave edilerek mahalle sayısı 5’e çıktı. Belediye, kurulduğundan itibaren bir müddet kurucu başkan Mustafa Şahin tarafından yönetildi.Mustafa Şahin,2003 yılı Mayıs ayı içerisinde vefat etmiştir. 

 


 

 
 

Ahmet Özkara

 


1938 yılında Tunçbilek’te dünyaya geldi. İlkokulu Tunçbilek’te, Ortaokulu Tavşanlı’da bitirdi. 1957-1958 Kütahya Erkek Sanat Enstitüsü mezunu olan Ahmet Özkara, askerliğini de yedek subay olarak yaptı. 1958 yılında Garp Linyitleri İşletmesi yer altı atelyesinde tornacı ve makine ressamı iken 1964 yılında Tunçbilek Belediyesi’nin (kurucu başkandan sonra) seçimle gelen ilk belediye başkanı oldu.

Yapılan ilk mahalli seçimlerde belediye başkanlığına seçildi. Tunçbilek –Tavşanlı belediye otobüs seferleri de Ahmet Özkara zamanında hizmete girdi. Tunçbilek içersindeki mevcut Arnavut kaldırımları Ahmet Özkara zamanında yaptırıldı. Bugünkü belediye hizmet binası, içme suyu ve kanalizasyon projeleri ile Tunçbilek’in ilk imar planının hazırlanması da aynı dönemlerde yapıldı.

Ahmet Özkara, askeri yönetim tarafından 12 Eylül 1980 yılında görevden alınıncaya kadar aralıksız dört dönem(16 yıl) görev yaptı. 


 

 Çetin Arslançelik

 

1938 Havran doğumludur. İlköğrenimini Havran Ali Çetinkaya İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Edremit Ortaokulunda, Yükseköğrenimini de Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünde tamamladı.

1957 yılında Sındırgı’nın Akçakısrak köyü’nde ilkokul öğretmeni olarak öğretmenliğe başlayan Arslançelik, 1968-1980 yılları arasında Tunçbilek Lisesi Müdürlüğü yaptı. 1980 yılında da Tunçbilek Belediye Başkanlığına atandı.Bu görevini 1994 yılına kadar sürdürdü.

Çetin Arslançelik döneminde altyapı hizmetlerinin yanı sıra İlk Sağlık Ocağı binasının yeri tahsis edildi. İçme suyu deposu inşaatına başlandı.Beldenin sokak ve caddeleri asfaltlanmaya başlandı. 1983 yılında Işık Sitesi Tunçbilek Beldesine mahalle olarak kazandırıldı.

Arslançelik, 1980 yılından 1994 yılına kadar bu görevde kaldı. 1994 mahalli seçimlerde görevini Ali İhsan Kırmızı’ya devretti.

 
Ali İhsan Kırmızı
 

 


1945 Tavşanlı doğumludur. İlk ve Orta öğrenimini Tunçbilek’te tamamladı.1966 yılında Tunçbilek Belediyesi’nde memur olarak çalışmaya başladı. 1978  yılında belediyedeki görevinden istifa edip serbest ticari hayata atıldı. 1984 yılında Esnaf  Kefalet Kooperatifi Muhasebe Başkanlığı yaptı.1991 yılında emekli oldu. 1994 yılında yapılan mahalli seçimlerde de Tunçbilek Belediye Başkanı oldu. Bu görevini 5 yıl sürdürdü. Esnaf Kefalet Kooperatifinde birçok görevlerde bulunmuştur.Evli ve üç çocuk babasıdır.

Onun döneminde Belediye mezbahası yeniden yapılandırıldı. Tavşanlı ve Bursa caddelerine tretuvar döşendi. Çetin Arslançelik döneminde başlatılan içme suyu projesinin son ayağı tamamlanarak hizmete açıldı. Su deposunun yanına pompa istasyonu kurularak beldenin her yanına eşit miktarlarda su iletilmesi sağlandı. 1996 yılında Düğün salonu ve sosyal tesislerin inşaatları tamamlandı.A.ihsan Kırmızı geçirdiği rahatsızlık sonucu 24.08.2013 yılında hayata veda etmiştir.


 

 
Mutahhar Temel


 

1950 yılında Ödemiş’te dünyaya geldi.İlkokul ve ortaokulu Ödemişte okuduktan sonra sırasıyla; 1970 yılında Aydın Ortaklar Öğretmen Okulu’nu, 1973 yılında da Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdi. 1973 yılında Tunçbilek Lisesi’ne Sosyal Bilimler Öğretmeni olarak atandı.Aynı yıl Meliha Akarslan hanımla evlendi. 1992 yılında Anadolu Üniversitesi’nden Tarih Öğretmenliği diplomasını aldı. Tavşanlı Yardım Sevenler Derneği Tunçbilek Öğrenci Pansiyonunda yöneticilik, Tunçbilek Belediye Spor’ da  bir dönem başkanlık yapan Mutahhar Temel, evli ve iki çocuk babasıdır.Mutahhar Temel 1999 yılından 2014 yılına kadar  Tunçbilek Belediye Başkanlığı görevini yapmış olup, 
30 Mart 2014 tarihinde Belediye Başkanlık  görevini Agah Aşkın'a devretmiştir.
 

 

 

 

Agah Aşkın
 

 

 1956 Iğdır doğumlu olan Agah Aşkın  Eskişehir Anadolu üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur.Tavşanlı'da Tepecik Ortaokulu,Tunçbilek 60.yıl Işık İlköğretim Okulu,Tavşanlı Fatih Ortaokulu,Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Lisesi Müdürlüğü görevlerinde bulunan Agah Aşkın 30 Mart 2014 yılında yapılan Mahalli İdareler  seçimlerinde Tunçbilek  Belediye Başkanı seçilmiş Beldemiz Gürağaç Mahalleside yeni bir ilköğretim okulu ve ekmek fırını Hamitabat ve Demirbilek Mahallelerinde düğün salonları,Merkez Mahallesinde kapalı spor salonu ve Tunçbilek-Tavşanlı karayolu sıcak asfaltlaması başlıca hizmetlerindendir.Agah Aşkın Belediye Başkanlık görevini 31 Mart 2019 yılında yapılan Mahalli İdareler seçiminde Mustafa Düzgün'e devretmiştir.