Başkanımızın Sunumu

       İnsan; sürekli sorgulayan ,doğru bilgiye ulaşmak isteyen kimliğiyle karşımıza çıkar. Bir anlamda insan yaşamını anlamlı kılan da budur. Bize göre bir insan, özellikle kendi dar çevresinden başlayarak içinde bulunduğu coğrafyayı,o coğrafyanın tarihini ve kültürünü tanımalıdır. Bir soruyla karşılaştığımızda o soruyla ilgili açıklamalar yapabildiğimiz zaman duyduğumuz haz ne güzeldir; ama Tunçbilek’le ilgili bir soruyla  karşılaştığımızda açıklama yapamamak bir burukluk, eksiklik olsa gerek.


       Bu web sitesi Tunçbilek’i anlatmaktadır. Coğrafyası, kültürü, içerisindeki kurum ve kuruluşları, tarihi, kültürel ve sportif faaliyetleri, yatır ve anıtları, doğası, yer altı kömür kaynakları; örf, adet ve gelenekleriyle Tunçbilek insanı...

 

     Tunçbilek’ten çok şey aldık. Aldıklarımıza karşılık Tunçbilek’imize vefa borcumuzu yaptığımız belediye hizmetlerine ek olarak bir de kültürel yönden ödeyelim, istedik. Bunun en güzel yolunun da bilgiyi kalıcı yapan, çalışmaları somutlaştıran bir sayfa oluşturmak olduğunu gördük. Tunçbilek’le ilgili bir çalışma yapacak kişinin, ödev hazırlayacak bir öğrencinin,Tunçbilek’le ilgili bilgi edinmek isteyen bir insanın ilk başvuru kaynağı olmak istedik. Titiz bir çalışma içine girdik. Bu şirin beldemizin tarihi ve kültürel değerlerini inceleyip araştıran değerli Araştırmacı-Tarihçi Ömer Faruk Dinçel’in emeği ve göz nuru, bizim istek ve azmimizle birleşince böyle bir sayfa ortaya çıkmış oldu. Sonuçta belediye başkanlığım sırasında yapılan kültürel çalışmaların başka bir ürünü olarak bu eserimiz meydana geldi.

 

         Tunçbilek, yıllık yaklaşık 3.000.000 ton satılabilir kömür üretimi ve ikisi eski santralde ikisi de yeni elektrik santralinde olmak üzere dört üniteden yıllık 2.000.000 kw/h’lik elektrik üretimi ile ülkemiz ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlamaktadır. 692’si termik santrallerinde ve 4.501’i kömür işletmelerinde olmak üzere 5.193 işçiye iş imkanı sunmuştur. Ayrıca kömür ve elektriğe dayalı yan uğraşı kollarında binlerce insan çalışmaktadır. Bütün bunlara karşılık devletimizden beklediğimiz dasteği bulamadık. Her yönüyle bir ilçeden eksiği olmayıp fazlası bulunan Tunçbilek, devletimizin de desteğiyle ekonomimize çok daha fazla katkı yapacaktır. Beldemizdeki kültürel çalışmalarımız büyük takdir toplamaktadır. Tunçbilek Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosunun çalışmaları ve konserleri, düzenlenen kültürel yarışmalar, sergi çalışmalarımız, halk kütüphanemiz, spor faaliyetlerimiz, Ağustos ayında gerçekleştirilen Linyit Festivalimiz yapılan çalışmaların bazılarıdır. Çalışmak bizden destek halkımız ve devletimizden.

 

        Bize "Tunçbilek dendiğinde ilk akla gelen nedir?" dendiği zaman “Kömür ve elektrik” yanıtına ek olarak “İnsanımız, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz...” yanıtlarını vermeye başladığımızda kendimizi mutlu sayacağız. Bu eserin oluşma aşamalarında yaptığımız çalışmaların yorgunluğu, elimize düşen bu eserle yerini mutluluk ve kıvanca bıraktı.

 

İşte geçmişten günümüze Tunçbilek...
 

 

        Mustafa DÜZGÜN
Tunçbilek Belediye Başkanı